Angielka - Katherine WebbMłoda archeolożka Joan Seabrook postanawia wreszcie wziąć życie we własne ręce i wyrusza wraz z narzeczonym do Omanu, aby spełnić swoje marzenie. Podczas pobytu w Maskacie ma okazję poznać osobiście swoją idolkę, jednak nie ma pojęcia, że dzięki temu spotkaniu rozpocznie się przygoda jej życia. Wydawało jej się, że po wyprawie do Azji jej życie wkroczy na dawno zaplanowaną ścieżkę, jednak pustynia zmienia ludzi, a obcy kraj potrafi niejednokrotnie zaskoczyć. Chociaż Joan od dziecka była zafascynowana Arabią, to z pewnością w najśmielszych wizjach przyszłości nie spodziewała się tego, co ją spotka. Po zbliżeniu się do znanej podróżniczki i pionierki, Joan zostanie wmanipulowana w osobiste sprawy Maud, które narażą ją na niebezpieczeństwo. Wszystkie działania obu bohaterek oraz narastające od lat sekrety złożą się na pełną wrażeń historię z emocjonującym zakończeniem.

Powieść “Angielka” posiada tak naprawdę dwie główne bohaterki, których losy splatają się ze sobą w zaskakujący sposób (szkoda, że w związku z tym tytuł nie został ujęty w liczbie mnogiej). W książce naprzemiennie pojawiają się rozdziały, w których główną rolę odgrywają Joan (w częściach rozgrywających się we współczesności bohaterek, czyli w 1958 roku) i Maud (w częściach skupiających się na czasach jej młodości). Większość wątków książki skoncentrowana jest na Joan, dzięki czemu czytelnik na bieżąco może śledzić wydarzenia z perspektywy jej losów. W przypadku Maud wygląda to trochę inaczej, ponieważ o ile jej przeszłość (która staje się osią akcji), jest dość szczegółowo i stopniowo ukazywana, o tyle o jej obecnych działaniach i planach wiemy tyle, ile dowiaduje się na ten temat z rozdziałów o Joan. Jest to interesujące rozwiązanie, bowiem cały czas wokół treści krąży aura tajemnicy i niepewności, a chociaż można się pewnych rzeczy domyślić, to jednak autorka odsłania wszystkie karty dopiero na końcu książki. Pytań i niedopowiedzeń przez całą historię nie brakuje, co dodatkowo motywuje czytelnika do zapoznawania się z kolejnymi stronami.

Zderzenie się z prawdziwym obliczem mistrza czy podziwianej osoby bywa bolesne - bo ile tak naprawdę wiemy o ludziach, których dokonaniami zachwycamy się na odległość, a obraz ich postaci znamy tylko z książek, czasopism czy telewizji? Joan przekonuje się o tym na własnej skórze i nie jest to dla niej łatwe doświadczenie.

Autorka porusza w „Angielce” wiele często niełatwych tematów. Oprócz standardowych wątków obyczajowym, Katherine Webb porusza także tematykę podróżowania i życia na pustyni czy wojny partyzanckiej, ale nie tylko. W tej powieści nie zabraknie różnorodności, a opisy okolic Omanu są bardzo realistyczne i fascynujące - chociaż osobiście zdecydowanie nie udałabym się w tamte rejony!

Jeżeli mieliście już styczność z twórczością Katherine Webb i polubiliście jej styl, to ta powieść rówież powinna się Wam spodobać, bo jest podobna do swoich poprzedniczek. Największą różnicą jest to, że akcja “Angielki” rozgrywa się w egzotycznym Omanie i w dużej części akcja zostaje przeniesiona na pustynię czy tereny niedostępnych dla przeciętnego człowieka, przez co poruszane problemy są troszkę inne niż te znane z “Dziedzictwa” czy “Ech pamięci”. Nie brakuje jednak w książce rodzinnych tajemnic i dramatów, a na większość rozwiązań przyjdzie poczekać do samego końca lektury.

Osobiście lubię powieści Katherine Webb. Posiadają one specyficzny klimat, który utrzymuje się jeszcze chwilę po skończeniu lektury. Może i nie są to książki z wyższej półki czy też historie pozbawione wad, ale pozwalają wczuć się w treść oraz przeżycia bohaterów i razem z nimi poszukiwać odpowiedzi na pytania. Chociaż moją dotychczas ulubioną powieścią tej autorki są “Echa pamięci”, to “Angielka” nie odbiega od niej w znaczącym stopniu poziomem. Na początku miałam problem z wciągnięciem się w akcję, jednak z czasem się to zmieniło i od pewnego momentu z każdą kolejną stroną było już coraz lepiej. “Angielka” to tak naprawdę opowieść o silnych, niezależnych kobietach, które posiadają ogromne marzenia i decydują same o sobie. Jeżeli macie ochotę na wakacyjną lekturę, w której nie brakuje upalnych ustroni, intryg i przygód, to sięgnijcie po tę historię!

Autor: Katherine Webb
Tytuł: Angielka
Tytuł oryginału: The English Girl
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 480

Za możliwość przeczytania książki "Angielka" dziękuję AIM Media :)

Podziel się

Komentarze

4 komentarze:

 1. Nie czytałam tej powieści, ale słyszałam wiele dobrego na jej temat. ;) Szczególnie, że Anita z Book Reviews tak ją poleca. :D
  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli masz ochotę zaznać pustynnych upałów i dreszczyku emocji, nie ruszając się z domu, to ja również polecam ;)

   Usuń
 2. Brzmi ciekawie, ale niestety to nie mój klimat, więc po nią nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy ilości i różnorodności książek na rynku nie ma sensu tracić czasu na coś, co niezbyt nam pasuje.
   Za to zapraszam wkrótce na prapremierową opinię "Fałszywego pocałunku" ;)

   Usuń