Zakazana królowa: niezwykłe początki dynastii Tudorów - Anne O'Brien"Zakazana królowa" to historia francuskiej księżniczki - Katarzyny de Valois. Początek powieści przedstawia ciężki los małej dziewczynki oraz jej siostry, które posiadają surową i skupioną na sobie matkę oraz popadającego w szaleństwo ojca. Nastoletnia już Katarzyna zakochuje się od pierwszego wejrzenia w Henryku Lancasterze i ma nadzieję, że jej życie zacznie zmierzać w dobrym kierunku. W końcu, pomimo początkowych trudności, Katarzyna wychodzi za Henryka V. Pełna miłości do męża dziewczyna trafia na dwór angielski, wkrótce pojawia się dziedzic. Jednak młoda królowa jest tak naprawdę samotna, czuje się odrzucona. Czy znajdzie w sobie siłę, by walczyć o swoje szczęście? I czy uda jej się osiągnąć upragniony cel?

Powieść Anne O’Brien bardzo dobrze i (mimo znaczącej objętości) szybko się czyta, ponieważ napisana jest lekkim, przystępnym stylem. Jest to lektura interesująca i wciągająca, a perypetie Katarzyny de Valois pełne są nadziei, trudnych chwil, miłości i różnorakich przeszkód. Zdecydowanie nie miała łatwego życia. Z czasem okazało się, że nie należy do osób, które przyjmują wszystko, a swoje oczekiwania odkładają na bok. Autorka doskonale ukazała zachodzące w bohaterce zmiany – i te związane z metryką, jak i te z doświadczeniami. Na kartach powieści Katarzyna jest po prostu człowiekiem – pełnym wątpliwości, bojącym się o przyszłość oraz posiadającym swoje wady i zalety.

Na okładce "Zakazanej królowej" przeczytać można, że jest lepsza od Philippy Greogry i niestety nie mogę tego potwierdzić. Nie jest to nawet książka na poziomie twórczości wspomnianej autorki. I chociaż widząc na różnych książkach tego typu reklamy, zdaję sobie sprawę, że często nie mają wiele wspólnego z prawdą, to czasami zdarza mi się wpaść w pułapkę. W tym wypadku dodatkowo w błąd wprowadzić mogły szata graficzna oraz okres historyczny, który obejmuje powieść. Nie chcę jednak powiedzieć przez to, że jest to zła książka. Jest po prostu inna i lżejsza w odbiorze.

Chociaż Anne O’Brien bardzo zręcznie prowadzi narrację, to jednak pod względem fabuły nie dorównuje Philippie Gregory, która jest dla mnie królową powieści historycznych. Powieść prowadzona jest z perspektywy wspomnień Katarzyny, i skupia się na jej uczuciach, przemyśleniach i przemianach wewnętrznych. Phillipa Gregory ukazuje świat przedstawiony z różnych perspektyw, dużą część zajmują odniesienia do wydarzeń historycznych¸ podczas gdy Anne O’Brien skupia się po prostu na życiu codziennym królowej Anglii. Moim zdaniem jej powieść jest skierowana do kobiet. Wszystko wydaje się bardziej ugładzone i brakuje tutaj szerszego spojrzenia, kiedy Philippa Gregory starała się opisać wszystko bardzo szczegółowo i realistycznie.

To, co trochę przeszkadzało mi podczas czytania, to niedopowiedzenia i pewne luki w fabule. Przykładowo na jednej stronie Katarzyna jest w ciąży, a na drugiej pisze do męża, że dziecko ma już trzy miesiące, chociaż pomiędzy tymi zdarzeniami nie było żadnej widocznej przerwy, tylko przeszły płynnie jedno w drugie. Czasami takie sytuacje wprowadzały w błąd - musiałam na chwilę zatrzymać się i zastanowić, czy czegoś nie przeoczyłam. Ponieważ przy rozdziałach nie ma dat, często ciężko stwierdzić ile bohaterka ma lat i ile czasu minęło od jakiegoś wydarzenia, co byłoby w przypadku takiej powieści bardzo przydatne.

"Zakazana królowa" to powieść historyczna, dzięki której możemy wczuć się w Katarzynę de Valois i razem z nią stanąć przed niejednym dylematem. Jest to także fragment historii, kiedy zostaje zapoczątkowana intrygująca dynastia Tudorów. Skąd się nagle pojawili Tudorowie w powieści o losach żony Lancestera można dowiedzieć się z powieści (o ile wcześniej nie kojarzy się faktów historycznych). W książce nie brakuje dworskich intryg, jednak autorka skupiła się na miłościach Katarzyny oraz jej pragnieniu przynależności i zrozumienia, co momentami przytłacza. Książkę bez wahania mogę polecić fankom powieści historycznych, które niekoniecznie skupiają się w fabule na walce o tron i utrzymaniu władzy. Osobiście zostałam wciągnięta do tego świata sprzed setek lat i w wir uczuć głównej bohaterki, od pierwszej aż do ostatniej strony.

Autor: Anne O'Brien
Tytuł: Zakazana królowa: niezwykłe początki dynastii Tudorów
Tytuł oryginału: The Forbidden Queen
Wydawnictwo: Harlequin
Liczba stron: 400

Podziel się

Komentarze

6 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Interesująca pozycja, nie przeczę ^^

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci się spodoba ^^

   Usuń
 3. A ja nie potrafiłabym chyba przemóc odrazy, jaką napawa mnie wydawnictwo Harlequin. ;d
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha może też bym się zastanowiła, gdybym zwróciła wcześniej na to uwagę :D Zasugerowałam się jednak opisem oraz okładką - i dobrze, bo do romansidła tej książce daleko ;) Także pozdrawiam!

   Usuń