Ostatnia Królowa - Christopher W. GortnerPowieść historyczna „Ostatnia Królowa” jest jedną z tych książek, które wciągają od pierwszej do ostatniej strony. W tym przypadku nie jest to tylko wyjątkowy klimat lub lekkie pióro autora, ale wiele połączonych ze sobą czynników. Głównym atutem jest pełna przygód i emocji historia, która oparta jest na tajemniczych losach prawdziwej Joanny Kastylijskiej, zwanej Szaloną. Czytając poruszające dzieje Joanny odnosi się wrażenie, że właśnie tak musiało wyglądać życie ostatniej królowej Kastylii i Leónu oraz Aragonii, co jest ogromną zasługą autora.

Historia napisana jest z punktu widzenia samej Joanny Kastylijskiej i została podzielona na cztery części, z czego każda zawiera przełomowy moment z życia głównej bohaterki. Na początku zapoznajemy się z otoczeniem młodej Joanny, przede wszystkim jej rodziną oraz funkcjonowaniem ówczesnej polityki. Dziewczyna pragnie wyjść za mąż z miłości, jednak zostaje zmuszona do poślubienia mężczyzny, którego zna tylko ze słyszenia. Tymczasem nie jest to pierwszy, ani ostatni problem, który pojawia się w jej tragicznym życiu. Będzie musiała pokonać wiele przeciwności, w tym niejednokrotnie zdradę najbliższych jej osób.

Życie wysoko urodzonych wbrew wyobrażeniom nie było łatwe i proste, a Joanna jest doskonałym tego przykładem. Powieść „Ostatnia Królowa” ukazuje wszelkie zakamarki życia na dworze – tajemnice, intrygi, oszustwa, kłamstwa, nienawiść, zabójstwa – jest w czym wybierać. Jednak nie wszystko ma negatywny wymiar – miłość i namiętność, lojalność, pasja, poczucie odpowiedzialności oraz wiele innych pozytywnych emocji także można w tej opowieści znaleźć. Dla jednych najważniejsi są ludzie, dla innych władza – a ponieważ historia przedstawiona jest bardzo realistycznie, to niestety nie zawsze dobro zwycięża ze złem.

Wspaniała okładka jest tylko przedsmakiem pasjonujących kolei losu głównej bohaterki, które pełne są zwrotów akcji i nieoczekiwanych wydarzeń. W tym świecie toczy się walka o władzę, jednak każdy ma ku niej inne przesłanki. Wszyscy bohaterowie powieści to oryginalne osobowości, przez co książka jest jeszcze bardziej interesująca. Sama Joanna jest intrygująca i ma silną osobowość, dzięki której nie poddała się do końca, chociaż tyle straciła.

Joanna I Kastylijska zyskała przydomek Szalona, ale czy nią była?

Cykl/Seria: Wyrwane z Kart Historii
Autor: Christopher W. Gortner
Tytuł: Ostatnia Królowa
Tytuł oryginału: The Last Queen
Wydawnictwo: Książnica
Liczba stron: 416

Podziel się

Komentarze

4 komentarze:

  1. Z miłą chęcią bym przeczytała, wydaje się bardzo interesująca :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest bardzo interesująca i wciągająca :) Polecam!

      Usuń