Julia - Anne FortierGłówną bohaterką powieści „Julia” Anne Fortier jest Julie Jacobs, a właściwie Giulietta Tolomei. Młoda kobieta po śmierci ciotki dostaje w spadku trzy przedmioty: list, paszport oraz klucz. Za to jej siostra bliźniaczka dziedziczy dom wraz z majątkiem. Julie czuje się rozgoryczona, jednak zgodnie z ostatnią prośbą ciotki wyrusza do Sieny, gdzie czeka ją przygoda życia. Bo nic nie jest takie, jakim się wydaje…

Każdy rozdział książki rozpoczyna się cytatem z Shakespeare’a, a książka przepełniona jest nawiązaniami do „Romea i Julii”. Duże znaczenie w życiu bohaterów odgrywa klątwa rzucona przez brata Laurentego. Tylko czy naprawdę istnieje? A jeżeli tak, czy można ją przełamać? Powieść łączy dwie historie w jednej - nie dość, że poznajemy alternatywną wersję Romea i Julii, to dodatkowo mamy do czynienia z ich potomkami, czy też alter ego tych średniowiecznych bohaterów. Ich losy niespodziewanie łączą się ze sobą, co prowadzi do nieoczekiwanych wydarzeń.

„Julia” ma w sobie coś magicznego, przez co wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Czytając o Sienie, która jest przedstawiona w bardzo malowniczy sposób, ma się ochotę zobaczyć to miejsce na własne oczy i ruszyć śladem bohaterów. Powieść wprost przyciąga swoim tajemniczym klimatem. Historia posada wiele wątków, które przeplatają się ze sobą, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Czytelnik zagłębiając się w nią zaczyna zastanawiać się, jak ważne są więzy krwi i jak wielki wpływ na nasze życie ma przeznaczenie.

Powieść jest emocjonująca i pełna uroku, przez co nie można się od niej oderwać. Do tego na każdym kroku zaskakuje - momentami wydaje się być przewidywalna, aż nagle pojawia się nowy wątek, który wszystko zmienia. Akcja jest wartka, cały czas coś się dzieje, dzięki czemu staje się niezwykle wciągająca. Cały czas chce się więcej i więcej, aż tu nagle… po prostu się kończy. Osobiście bardzo chętnie poznałabym dalsze losy bohaterów.

Wędrówka Julie ku prawdzie jest liryczna, niezwykle romantyczna, momentami wręcz tragiczna, ale potrafi też rozbawić. Razem z główną bohaterką rozwiązujemy zagadki przeszłości oraz odkrywamy sekrety rodzinne. Nie da się przejść obojętnie obok losów bohaterów, które przyprawiają o szybsze bicie serca, bo nie wiadomo, komu można tak naprawdę zaufać.

Anne Fortier jest kolejną osobą, która udowodniła, że historie napisane przez Shakespearea są ponadczasowe, a inspiracja słynnym pisarzem okazała się w tym przypadku jak najbardziej trafna. Chociaż obawiałam się, że książka może być mało oryginalna, to bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Historia opisana w „Julii” wydaje się być czymś zupełnie odrębnym od oryginału, ale równie pasjonującym. Jestem pewna, że kiedyś do niej chętnie wrócę i jeszcze raz wyruszę z Giullietą w podróż po współczesnej i średniowiecznej Sienie.

Autor: Anne Fortier
Tytuł: Julia
Tytuł oryginału: Juliet
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 480

Podziel się

Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz