Ed Sheeran: graficzna podróż - Ed Sheeran, Phillip ButahMówi Ci coś nazwisko Ed Sheeran? Jeżeli nie, to w takim razie szybko go "wygoogluj" (na końcu tekstu zamieszczam też krótką playlistę)! Zdaję sobie sprawę, że każdy posiada własny gust muzyczny, ale w moim odczuciu piosenki Eda Sheerana są piękne, niezwykle emocjonalne i często ciężko je sklasyfikować. Jak to się stało, że ten wyglądający jak chłopak z sąsiedztwa młody Brytyjczyk stał się międzynarodową gwiazdą? Tego nigdy tak naprawdę nie wiadomo, ale w dużym stopniu ciekawość zaspokoić może książka "Ed Sheeran: graficzna podróż"."Fantastycznie jest mieć pracę, w której można codziennie uszczęśliwiać ludzi"*.

Kiedy przejdziesz w księgarni obok półki, na której stoi publikacja "Ed Sheeran: graficzna podróż", jestem pewna, że ją zauważysz. Jest to kolejna pozycja wydawnictwa Insignis, która mimo skromnej szaty graficznej przyciąga wzrok, między innymi jaskrawym kolorem (tym razem limonkowym). Książka jest bardzo starannie wydana - nie jest to biografia z gatunku "kilka linijek tekstu i mnóstwo chaotycznie rozrzuconych zdjęć". Właściwie to w tej pozycji zdjęć jako takich jest niewiele, za to pełna jest wykonanych różnymi technikami szkiców, rysunków, portretów oraz innych prac autorstwa Phillipa Butaha, który jest przyjacielem Eda Sheerana, a także współautorem książki. Publikacja jest wydana w formacie trochę większym od B5 i na dobrej jakości papierze, dzięki czemu już tylko jej przeglądanie i możliwość przyjrzenia się szczegółom to sama przyjemność! Podobnie jak muzyka Eda Sheerana, twórczość Phillipa Butaha jest pełna emocji."Sądzę, że piosenki wywierają na nas wpływ, nawet jeśli w dzieciństwie nie zdajemy sobie z tego sprawy"**.

W swojej książce Ed Sheeran opisuje swoją przygodę z muzyką - od wzięcia po raz pierwszy instrumentu do ręki, aż do nagrania najnowszej płyty. Razem z nim możemy przeżyć jego początki, wzloty i upadki, chwile zwątpienia, aż wreszcie ogromny sukces. Ed Sheeran nie szczędzi różnego rodzaju anegdotek, bez żadnych zahamowań opisuje swoje trudne początki, jak i kulisy obecnej popularności. Czasami można odnieść wrażenie, jakby zajrzało się za kurtynę zaraz po jednym z jego koncertów. Ed Sheeran pisze także o muzykach, których lubi i którzy go zainspirowali. Jego historia uczy między innymi wiary w siebie i swoją pracę oraz tego, aby nigdy się nie poddawać."[...]Wszystkiego uczymy się przez ćwiczenie. Zaczynacie z maleńką iskierką - cała reszta zależy od tego, czy uda się wam sprawić, by ta iskra nie zgasła. Trzeba ją rozwijać i pielęgnować"***.

Wbrew pozorom nie trzeba być fanem Eda Sheerana, aby sięgnąć po tę publikację. Już pomijając cudowną oprawę graficzną, w książce można znaleźć wiele wskazówek związanych z rozwojem kariery muzycznej i show-biznesem. Ed Sheeran nie pozuje na gwiazdę - pisze wprost, używa slangu, nie wstydzi się swoich wpadek i potrafi powiedzieć prawdę prosto z mostu. Bardzo interesujący jest także rozdział Jak pracuje artysta napisany przez Phillipa Butaha. Zafascynował mnie jego sposób spojrzenia na świat! "Ed Sheeran: graficzna podróż" nie jest to sucha autobiografia, pełna dat i faktów. Książkę czytałam z dużą przyjemnością, momentami zapominając, że nie jest to powieść i nawet nie zauważyłam, kiedy dotarłam do ostatniej strony. Tytułowa "graficzna podróż" to idealne określenie dla tej publikacji.

Autor: Ed Sheeran, Phillip Butah
Tytuł: Ed Sheeran: graficzna podróż
Tytuł oryginału: Ed Sheeran: A Visual Journey
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 210


* Sheeran E., Butah P.: Ed Sheeran: graficzna podróż. Kraków 2015, s. 158.
** Sheeran E., Butah P.: Ed Sheeran: graficzna podróż. Kraków 2015, s. 20.
*** Sheeran E., Butah P.: Ed Sheeran: graficzna podróż. Kraków 2015, s. 16.Za możliwość przeczytania książki "Ed Sheeran: graficzna podróż" dziękuję AIM Media :)


Podziel się

Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz