Hygge. Duńska sztuka szczęścia - Marie Tourell SoderbergJuż jakiś czas temu w naszym kraju zrobiło się głośno o hygge. Kiedy tylko usłyszałam, czym ono jest, od razu zainteresowałam się tą tematyką – jak tu się oprzeć filozofii, która skupia się na odczuwaniu szczęścia? Książka „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” wydawała się być idealna, aby rozpocząć przygodę z hygge. Od razu zaznaczam – nie spodziewaj się po tej publikacji poradnika, jak być bardziej hygge. Jest to raczej zbiór historii i różnych krótkich tekstów, które pozwalają poczuć ten specyficzny nastrój i zbliżyć się do zrozumienia stanu hygge.

Na początku publikacji Marie Tourell Soderberg krótko wyjaśnia, czym jest hygge i jakie ma korzenie. Opisała również kilka jej zdaniem użytecznych zwrotów w języku hygge. Tak, Duńczycy tak kochają hygge, że właściwie stał się dla nich również pewnego rodzaju językiem! Potrafią oni odnieść pojęcie hygge do prawie każdej rzeczy czy sytuacji. Zresztą na końcu książki autorka zachęca do tworzenia swoich własnych hygge-wyrażeń. Szkoda tylko, że nie powstało jeszcze polskie słowo odzwierciedlające hygge.

Przy okazji zapoznawania się z „Hygge” przekonałam się, że ja również przez całe życie je praktykuję, nawet o tym nie wiedząc. Jak to zostało wspomniane przez autorkę w książce, tak naprawdę na całym świecie ludzie wprowadzają hygge w życie, jednak to właśnie Duńczycy są w tym mistrzami. Dla nich jest to niezwykle ważne, bardzo się na nim skupiają i właśnie dlatego wszystko u nich jest hygge. Zresztą na końcu „Hygge” znajduje się cały słowniczek, w którym podane są wyrażenia pochodzące od tego słowa, wraz z opisami sytuacji obrazującymi ich znaczenie.

Dużą część książki zajmują wspomnienia Duńczyków związane z chwilami, które sprawiają, że czują najwięcej hygge. Jednak to nie wszystko. Ta pozycja przypomina, że we współczesnym pełnym pędu świecie trzeba się na chwilę zatrzymać i pozwolić sobie samemu na chwile pełne spokoju, wolności oraz szczęścia. Z przyjemnością czytałam o cudownych, ciepłych i beztroskich momentach w życiu Duńczyków, które na pozór wydają się zwyczajne, ale dla konkretnego człowieka wiele znaczą. W książce znajduje się również kilka cytatów duńskich sław, które wspominają o hygge. Autorka zawarła też w publikacji kilka hygge-wskazówek, które pozwolą poczuć się bliżej hygge: przepisy, porady dotyczące designu czy pomysły DIY. Wszystko to zostało opatrzone mnóstwem fotografii oraz wspomnieniami ludzi, którzy podczas wykonywania tych aktywności byli w hygge-nastroju.

Przy tej pozycji nie da się nie wspomnieć o okładce, która jest po prostu cudowna! Posiadam wydanie w twardej oprawie, która jest „aksamitna” w dotyku, a do tego upstrzona pięknie odbijającymi światło srebrnymi i złotymi wstawkami. Również na grzbiecie książki pojawiają się błyszczące elementy, dzięki którym „Hygge” upiększy każdą biblioteczkę. Zresztą cała publikacja jest porządnie i bardzo ładnie wydana. Od strony edycyjnej jest minimalistyczna – tekst znajduje się na samym środku strony i mimo niewielkiej czcionki jest bardzo przejrzysty. Całość jest uzupełniona wieloma zdjęciami, co sprawia, że „Hygge” jest naprawdę klimatyczna.

Wydaje Ci się, że w powyższych akapitach zbyt wiele razy pojawiło się słowo hygge? Sięgnij po książkę i przekonaj się, że po prostu nie da się tego ująć inaczej. „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” oczarowała mnie. Nie jest to publikacja, która zmienia życie czy jest pełna znanych nielicznym rozwiązań. Tak naprawdę nie zawiera w sobie nic takiego, z czego istnienia nie zdajemy sobie sprawy. Treść została jednak podana w taki sposób, że można prawie magicznie oderwać się od rzeczywistości, otoczyć się klimatem hygge i poczuć się jak pochodzący z najbardziej szczęśliwego kraju na świecie Duńczyk. Według mnie to właśnie prostota tej książki jest jej siłą i pozwala nam doszukać się szczęścia w najmniejszej rzeczy. Chcesz przekonać się, czym tak naprawdę jest hygge? Koniecznie sięgnij po tę pozycję, a dosłownie je poczujesz - wystarczy odrobina wyobraźni!

Autor: Marie Tourell Soderberg
Tytuł: Hygge. Duńska sztuka szczęścia
Tytuł oryginału: Hygge. The Danish Art of Happiness
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 224

Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni BookMaster.pl :)

Podziel się

Komentarze

4 komentarze:

 1. Jak sięgnę to tylko z ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najczęściej właśnie tak trafiam na największe perełki :D

   Usuń
 2. Ale się tutaj zmieniło! Bardzo mi się podoba ;)

  Przyznam, że nawet zastanawiałam się nad książką, ale obawiałam się, że jej największą zaletą jest ta piękna okładka. Teraz wiem, czego mogę się spodziewać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Cieszę się, że zmiany się spodobały ;)
   Co do "Hygge" - tak naprawdę w przypadku tej książki wszystko zależy od podejścia i oczekiwań ;)

   Usuń