Liebster Blog Award #3Do zabawy Liebster Blog Award zaprosiła mnie Isleen z bloga Dzieła wyszperane i nie tylko. Dziękuję! To moja trzecia nominacja w historii bloga, a jak to mówią - do trzech razy sztuka ;)

1. Czy jest jakiś pisarz, którego lubisz tak bardzo, że jego książki kupujesz bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii innych lub zapoznania się z ich opisem; „w ciemno”? Jeśli tak, kto to?
Nie jest to jeden pisarz czy pisarka. Jeżeli przeczytam książkę, którą potem dodaję do tzw. „ulubionych”, to kolejne pozycje autora automatycznie stają się obowiązkowym uzupełnieniem mojej biblioteczki. Naprawdę bardzo rzadko zawodzę się na autorach, których twórczość polubię od pierwszego wejrzenia ;)

2. Czy istnieje jakiś gatunek literacki, którego nie masz zamiaru czytać? Jeśli tak, to jaki?
Hmm, to jest dla mnie trudne pytanie :P Raczej staram się na co dzień ograniczać do kilku ulubionych gatunków, ponieważ niestety czas nie pozwala mi przeczytać wszystkiego, co bym chciała. Mimo to moja lista książek do przeczytania i tak jest od dawna za długa. Interesuje mnie naprawdę wiele rzeczy, można by nawet powiedzieć, że zbyt wiele, więc dodawanie pozycji z kolejnych gatunków przekracza po prostu moje możliwości, a nie chęci. Jeżeli chodzi o książki, to jestem otwarta na różne gatunki – tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak dana pozycja jest napisana.

3. Dlaczego właściwie czytasz książki?
Na ten temat mogłabym napisać książkę, a i tak podejrzewam, że nie byłabym w stanie wymienić wszystkich powodów. Wiele rzeczy (nie tylko związanych z czytaniem) po prostu nie da się opisać słowami – a przynajmniej ja nie potrafię zrobić tego tak, jakbym chciała. W dużym skrócie – kocham książki, a czytanie mam we krwi ;)

4. Masz ulubiony gatunek literacki? Jeśli tak, to dlaczego właśnie ten?
Najczęściej sięgam po fantastykę i powieści młodzieżowe (chociaż już jakiś czas temu przekroczyłam wiek grupy docelowej ;)). Dlaczego? To po prostu jest silniejsze ode mnie :D

5. Wolisz czytać o męskich czy damskich postaciach?
Ten czynnik zupełnie nie ma dla mnie znaczenia – najważniejsze, żeby bohater czy bohaterka byli dobrze wykreowani.

6. Czy jest powieść, która według Ciebie powinna zostać zekranizowana? Jeśli tak, to jaka?
Mogłabym stworzyć całą listę... I chociaż zawsze cieszę się, kiedy w końcu taka ekranizacja się pojawia, to równocześnie wiem, że będę nią rozczarowana - co nie przeszkadza mi w ich oglądaniu :D Odkąd byłam nastolatką jednym z moich cichych marzeń związanych z karierą zawodową jest zostanie osobą odpowiedzialną za dobór obsady do filmów powstających na podstawie powieści ;)

7. Którego bohatera (lub bohaterów) literackich lubisz najbardziej?
Dla mnie odpowiedź na to pytanie jest nierealna, ponieważ w co drugiej książce mam ulubionego bohatera (chociaż często bywa to postać występująca epizodycznie) xP

8. Czy próbowałaś kiedyś swoich sił jako pisarka?
Tak na poważnie – nigdy. Nie ukrywam jednak, że zdarzyło mi się napisać kilka opowiadań, a w głowie niejednokrotnie pojawiały się pomysły na książki.

9. Jakie trzy cechy według Ciebie czynią powieść słabą?
Kolejne trudne pytanie ;) Wierzę w to, że nie ma złych książek – każda po prostu czeka na swojego czytelnika. Ta, która dla jednej osoby jest arcydziełem, dla innej nie będzie przedstawiała żadnej wartości, dlatego też zawsze staram się podkreślać subiektywność moich opinii o książkach. Dla mnie książka po prostu musi być dobrze napisana i mieć „to coś”. Najgorszym przypadkiem są powieści, które łudzą mnie obietnicą rozwinięcia się w pożądanym przeze mnie kierunku, a ostatecznie rozczarowują... Jak widać, książek też nie warto oceniać po pozorach ;)

10. Co właśnie czytasz, albo przeczytałaś ostatnio?
Ostatnio skończyłam czytać "Bibliotekę pana Lemoncella" – serdecznie polecam! Świetna młodzieżówka ;) Obecnie jestem w trakcie "Osobliwego domu pani Peregrine" – też młodzieżówka, ale w zupełnie innym klimacie, do tego zapowiada się całkiem intrygująco...

Ponieważ niestety od jakiegoś czasu nie jestem na bieżąco z blogosferą, nikogo nie nominuję, ale wszystkich chętnych zapraszam do odpowiedzi na powyższe pytania – uwielbiam czytać odpowiedzi na Liebstera! :)

Podziel się

Komentarze

2 komentarze:

  1. Dziękuję za oryginalne i wyczerpujące odpowiedzi! Pytań powinno być 11, ale wtedy o tym jeszcze nie wiedziałam. Zadziwiasz mnie swoją otwartością na doświadczenia, bardzo mi się to podoba :) Ja ciągle sobie wyrzucam monotematyczność, ale pewnych granic nie umiem przeskoczyć, np. nigdy nie zagrałabym w przedstawieniu, nawet takim amatorskim,chociaż bardzo ciekawi mnie praca aktora. Za to dobierać aktorów do ulubionych postaci to chyba najlepsza praca ever :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Staram się być otwarta, najlepiej się to jednak przekłada na literaturę ;) Co do wymarzonej pracy - jaką musi sprawiać radość i satysfakcję, kiedy w końcu trafi się na tego właściwego aktora :D

      Usuń