Piękny umysł - Sylvia Nasar"Piękny" umysł to biografia amerykańskiego matematyka, który w 1994 roku został współlaureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. John Nash Jr zdecydowanie jest wyróżniającą się osobowością z trudnym charakterem. Mimo niezaprzeczalnego geniuszu matematycznego nie był osobą o wysokim IQ emocjonalnym, a do tego przez większość dorosłego życia borykał się ze schizofrenią.

Książka podzielona jest na pięć części, z których każda opowiada o innym etapie życia Nasha. Momentami nie podobał mi się styl autorki i przeszkadzało mi, między innymi, określanie większości mężczyzn mianem „przystojnego”. Trochę za bardzo to podkreślała, a w końcu to biografia, gdzie przydałoby się więcej obiektywizmu. Nie mogę powiedzieć, że książkę czyta się łatwo, przede wszystkim ze względu na wszelkiego rodzaju nawiązania do matematyki. Nie da się tego uniknąć - w końcu to biografia wybitnego naukowca tej dziedziny. Podejrzewam, że matematycy i jej pasjonaci są w stanie odebrać w pełni wymowę książki. Mimo tego życie Johna Nasha jest tak pasjonujące, że "Piękny umysł" jest interesujący nawet dla czytelnika, który nie ma pojęcia o matematycznej teorii i skomplikowanych definicjach.

Uważam, że jest to pozycja, po którą warto sięgnąć. Na jej podstawie powstał film o tym samym tytule, jednak zdecydowanie się od niej różni. Okazuje się, że John Nash wyróżniał się pod wieloma względami i to niekoniecznie pozytywnymi. Losy jego znajomych i rodziny także są intrygujące, a co najważniejsze – to wszystko wydarzyło się naprawdę. Przynajmniej w dużej części.

Autor: Sylvia Nasar
Tytuł: Piękny umysł
Tytuł oryginału: Beautiful mind
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 472

Podziel się

Komentarze

2 komentarze:

 1. Anonimowy12/09/2014

  Książka zdecydowanie nie dla mnie. Nie przepadam za taką typu literaturą. [ Szept Myśli ]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, ta pozycja nie każdemu się spodoba ;)

   Usuń