Bling Ring - Nancy Jo SalesPrzyznam, że po tej książce spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Na początku usłyszałam o filmie, który był szeroko reklamowany zwłaszcza, że w jedną z bohaterek wciela się Emma Watson, znana z roli Hermiony w serii o Harry’m Potterze. Zainteresowała mnie tematyka – jak kilkoro bogatych nastolatków, właściwie bez żadnych planów i większych przygotowań, nie mówiąc o umiejętnościach, może przez prawie rok okradać domy gwiazd, znajdujące się w chronionych dzielnicach? Kiedy usłyszałam o książce, spodziewałam się powieści dla nastolatek raczej luźno opartej na faktach. Zawartość „Bling Ring” zaskoczyła mnie w pozytywny sposób.

Pewnie wiele osób podobnie jak ja nie spodziewało się, że książka jest powieścią młodzieżową. Jednak to tylko pozory. Jej autorką jest dziennikarka, której artykuł o tytułowej grupie „Bling Ring” został opublikowany w „Vanity Fair”. To właśnie na jego kanwie powstał scenariusz do wspomnianego powyżej filmu Sofii Coppoli oraz niniejsza książka.

„Bling Ring” jest historią prawdziwą, opartą na faktach. Autorka musiała wykonać sporo pracy, aby jak najlepiej oddać historię tych młodych ludzi. Przeprowadzała wywiady z nimi, ich prawnikami, rodzinami oraz wieloma innym osobami, które w większy lub mniejszy sposób miały związek ze sprawą. Można tu znaleźć reakcje ludzi oraz okradzionych sław. Po przeczytaniu całej książki czytelnik i tak nie wie w co wierzyć – wersje są sprzeczne, wiele spraw oficjalnie nie zostało wyjaśnionych i rozwiązanych. Można dojść także do wniosku, że mało brakowało, a nikt nie dowiedziałby się o Bling Ringu... Wszystko jest ukazane w przystępny sposób i dobrze się czyta, więc nie pozostaje nic innego, jak zainteresowanych zaprosić do lektury.

Jednak to jeszcze nie wszystko. Chociaż to Bling Ring i ich kradzieże są głównym tematem książki, to nie jedynym. Autorka zastanawia się, co tak naprawdę sprawiło, że zamożni nastolatkowie z (wydawałoby się) dobrych domów zaczynają zachowywać się jak przestępcy. Opisuje ona przemiany w kulturze amerykańskiej, nawiązuje do historii i pokazuje jak zmieniała się młodzież na przestrzeni lat, zwraca uwagę na rolę kobiet, dużo pisze o miejscu celebrytów we współczesnym świecie, a także o portalach plotkarskich i wpływie reality shows na młodych ludzi (można przeczytać, jak naprawdę powstaje taki program). Autorka pokazuje, jak ważna obecnie jest sława i jakie to wszystko niesie za sobą konsekwencje.

Uważam, że jest to pozycja warta uwagi. Bardzo szybko się ją czyta, a można się z niej wiele dowiedzieć. Ukazuje, że mimo współczesnego postępu, prawo często pozostaje bezsilne, a granica dobra i zła zaciera się coraz bardziej. Wszystkie informacje w książce oparte są na społeczności i kulturze Amerykanów, ale nie da się ukryć, że można przenieść ją także na polski grunt. Przecież i u nas znane są gwiazdy światowego formatu, na MTV pojawiają się odcinki programów opisywanych w książce, oglądamy te same filmy, zamożni ludzie korzystają ze znanych marek odzieżowych, a duża część naszej kultury dąży w kierunku amerykanizacji. „Bling Ring” zmusza do przemyśleń nad tym, co nas otacza i do czego mogą doprowadzić media, a wizja zdecydowanie nie jest pocieszająca.

Autor: Nancy Jo Sales
Tytuł: Bling Ring
Tytuł oryginału: The Bling Ring: The Teenaged Burglary Gang That Took Hollywood
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 312

Podziel się

Komentarze

6 komentarze:

 1. Nie spodziewałam się, że ta książka może mnie zaciekawić, a jednak :)

  OdpowiedzUsuń
 2. wstyd się przyznać, ale nie znam tej pozycji :( może bardziej się nią zainteresuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na rynku pojawia się co miesiąc tyle pozycji, że zawsze coś umknie - to nie żaden wstyd ;) Jeżeli interesuje Cię podobna tematyka, to książka jest dla Ciebie :D

   Usuń
 3. Słyszałam o tej książce pochlebne opinie i nawet chyba chciałam ją przeczytać ale wyleciało mi z głowy. Przyznam, że ta recenzją mnie zachęciłaś i przy następnej okazji zwrócę na nią uwagę, bo czemu nie! Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozycję polecam, bo jest bardzo interesująca :) Pozdrawiam!

   Usuń