Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender - Leslye WaltonAmeryka początku XX wieku. Ava Lavender rodzi się ze skrzydłami, a to nie jest najbardziej niezwykła czy też dziwna rzecz, która miała miejsce w dziejach jej rodu. Każdy z członków rodziny Avy wyróżniał się spośród innych śmiertelników i był tak wyjątkowy, że aż zupełnie nieprzystosowany do rzeczywistości. Jej najbliżsi i przodkowie to barwna plejada postaci, o których nie da się łatwo zapomnieć…

Wracając jednak do Avy - już od samych narodzin nie miała łatwo, a nic nie wskazywało na to, że z czasem będzie lepiej. Dziewczyna ma brata bliźniaka (po którego zachowaniu można wywnioskować, że cierpi na autyzm), właściwie od początku zepchniętego na drugi plan, ponieważ to moment narodzin i skrzydła jego siostry zabierają całą uwagę otoczenia. Pod szpitalem, w którym przyszli na świat, pojawiają się zbiorowiska ludzi modlących się do cudownego dziecka.

Im Ava jest starsza, tym trudniej jej ukryć prawdę o sobie. Posiada dwójkę bliskich przyjaciół, a z czasem ma nawet szansę spotkać na swej drodze miłość. Niestety, nic jednak nie trwa wiecznie i nadchodzi moment, kiedy jej życie wydaje się składać jak domek z kart. Gdyby Ava miała mało codziennych problemów, w jej okolicy pojawia się młody mężczyzna, który bierze nastolatkę za anioła i wpada w obsesję na jej punkcie. Nieszczęśliwy splot zdarzeń doprowadzi do prawdziwej tragedii...

Przyznaję, że dawno nie czytałam książki utrzymanej w podobnej stylistyce. Tym bardziej dziwi, że jest to powieść współczesna, ponieważ i język, i sposób prowadzenia fabuły imitują nurt, który kojarzy nam się z tym popularnym co najmniej kilkadziesiąt lat temu. Jest to ogromna zaleta książki, ponieważ czytelnik od razu wczuwa się w odpowiedni klimat, a jednocześnie, dzięki lekkiemu pióru autorki, wręcz przepływa przez kolejne strony. Już sam pomysł na tę historię jest oryginalny, a sposób pisania Leslye Walton tylko dodatkowo podkreśla wszystkie walory lektury. Jeżeli ktoś lubi specyficzne powieści, których treść zdaje się skryta za mgłą czy też kurtyną, to z pewnością się nie zawiedzie! Historia Avy zdecydowanie nie należy do tych łatwych, lekkich i przyjemnych, bo autorka momentami nie skąpi brutalności, jednak to jedna z tych opowieści, obok których nie da się przejść obojętnie.

Chociaż to Ava jest główną bohaterką, to nie tylko ona skupia na sobie uwagę. Z pokolenia na pokolenie rodzina Avy przejawia wyjątkową oryginalność u każdego z jej członków. Można by powiedzieć, że delikatnie to ujęłam... Mówiąc wprost - są oni po prostu wyjątkowymi dziwakami i do tego każdy na swój sposób. Zresztą większość występujących w książce postaci została tak wykreowana, aby czytelnik z chęcią zaznajamiał się z ich losami i wręcz żałował, że nie może poznać ich bliżej.

W „Osobliwych i cudownych przypadkach Avy Lavender” występuje charakterystyczna, wręcz baśniowa magia, która razem z wszędobylskimi duchami, piórami, ptakami i symbolizmem tworzą niesamowitą otoczkę dla tej historii. Tak jak już wspomniałam, wbrew pozorom nie jest to beztroska czy prosta w odbiorze książka, nie brakuje w niej bólu i cierpienia, a szczęśliwe chwile można by zliczyć na palcach jednej ręki. Nawet już samo zakończenie książki pozostawia czytelnika w zawieszeniu, ponieważ zmuszony jest zastanowić się, co się naprawdę wydarzyło, wracając się przy tym do samego początku lektury. Ostatecznie pozostaje jedynie niedosyt, że to już naprawdę koniec.

Bardzo się cieszę, że miałam okazję okazję zapoznać się z tą pozycją, bo jest naprawdę wyjątkowa i z pewnością pozostanie w mojej pamięci na długo. Mimo że w tej historii nie brakuje sytuacji ukazujących tę mroczniejszą stronę rzeczywistości, to zawiera również jej niesamowitą mieszankę z magią, która przedstawiona jest w sposób dyskretny i bardzo realny – po odłożeniu książki aż trudno wrócić do świata, w którym istnieje ona jedynie w wyobraźni wybranych.

Książka naprawdę zrobiła na mnie duże wrażenie. Rzadko spotyka się u nas pozycje tego typu. Przedstawiona historia ociera się o realizm magiczny, jednak nie jest typową przedstawicielką tego gatunku. Chociaż najprościej byłoby sklasyfikować tę powieść jako młodzieżówkę, to jednak zasługuje zdecydowanie na więcej, bo przmówi także do starszych czytelników. Może i znalazłaby się niejedna książka z podobnymi wątkami, jednak “Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender” jako całość są naprawdę niepowtarzalne. Chociaż akcja nie pędzi do przodu jak szalona, to historia jest napisana takim stylem, że się tego zupełnie nie odczuwa i wręcz pochłania kolejne rozdziały. W tej książce jest coś tak ulotnego, że ciężko to nazwać słowami, a dzięki czemu wyróżnia się spośród innych i przyciąga jak magnes. Wszechobecna tajemniczość dodatkowo podkreśla klimat panujący w powieści. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda mi się trafić na podobną historię, najlepiej stworzoną przez tę samą autorkę.Autor: Leslye Walton
Tytuł: Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender
Tytuł oryginału: The Strange and Beautiful Sorrows of Ava Lavender
Wydawnictwo: SQN Imaginatio
Liczba stron: 300

Za możliwość przeczytania książki "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" dziękuję CzytamPierwszy.pl :)

Podziel się

Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz