Mindfulness: droga do kreatywności - Danny PenmanNowa książka Danny'ego Penmana to poradnik, który ma na celu przybliżyć nam pojęcie mindfulness i wskazać korzyści z praktykowania codziennych medytacji. Przeciętny człowiek na dźwięk słowa medytacja wyobraża sobie zapewne pozostającego w bezruchu w siadzie skrzyżnym mnicha o azjatyckich rysach, który wydobywa z siebie jednostajny monotonny dźwięk. Przyznaję, że słysząc o medytowaniu sama kiedyś podchodziłam do tej czynności raczej z powątpiewaniem i pewnymi uprzedzeniami. Danny Penman przekonuje, że są to kolejne ze stereotypów, które nas niejednokrotnie blokują przed spróbowaniem czegoś nowego i moim zdaniem udaje mu się skutecznie je obalić.

„Mindfulness: droga do kreatywności” składa się z kilku części. Na początku autor przybliżył tematykę uważności i medytacji oraz przedstawił korzyści wynikające z jej praktykowania. Poruszył również zagadnienie kreatywności oraz jej powiązania z procesem mindfulness. Największą część publikacji zajmuje opis programu rozwoju kreatywności, który składa się z czterech etapów, a tym samym powinien trwać cztery tygodnie. Nie są to jednak suche fakty i instrukcje do wykonywania ćwiczeń, bo pomiędzy nimi pojawiają się również różne powiązane z danym etapem treści (np. odwołania do badań naukowych) oraz sporo słów zachęty i motywacji od autora. Na końcu książki znajduje się jeszcze garść informacji o treningu uważności, potencjalnych problemach z medytacją (np. kryzys piątego tygodnia) czy korzyściach wynikających z jej regularnego praktykowania. Do książki dołączona została płyta CD z sześcioma nagraniami, które mają pomóc na poszczególnych etapach programu we wprowadzaniu w życie różnych rodzajów medytacji.

Bardzo spodobało mi się, że w książce zawartych jest wiele wypowiedzi osób rozpoczynających swoją przygodę z medytacją. Część z nich bardzo dobrze wypowiada się o jej pozytywnych skutkach, jednak większość wyraża swoje problemy podczas prób jej praktykowania i wątpliwości, co do dalszych efektów. Danny Penman za każdym razem próbuje wyjaśnić, skąd mogą brać się takie myśli i niedogodności oraz stara się dać podpowiedź czy radę, jak postępować dalej. Autor zresztą cały czas motywuje i próbuje zniechęcić do poddawania się, wykorzystując przy tym logiczne i konkretne argumenty. Tym, co przeszkadzało mi podczas zapoznawania się treścią książki były liczne powtórzenia. Rozumiem, że miały na celu utrwalenie wiadomości oraz pewne ułatwienie podczas praktykowania medytacji. Osobiście momentami jednak lekko mnie to irytowało, kiedy zastanawiałam się, czy przypadkiem nie otworzyłam książki nie na tej stronie i czytam drugi raz to samo.

Co z efektami? Od razu zaznaczę, że sam autor stara się nie mydlić nikomu oczu i obiecywać gwiazdek z nieba czy też natychmiastowych efektów. Z mindfulness'em nie chodzi o to, aby osiągać niewiarygodne cele czy zmieniać całe życie. Technika ta powinna wprowadzić pewne pozytywne zmiany w naszą codzienność, ale nie zawsze będą one łatwe czy od razu widoczne. Ja jestem dopiero na początku swojej drogi i właściwie nie spodziewałam się jakichś konkretnych efektów. Po kilku próbach zauważyłam jednak, że czasami w krytycznym momencie wystarczy zamknąć oczy, wyciszyć się i skupić jedynie na oddechu, a naprawdę udaje się chociaż trochę uspokoić. Za pierwszym razem wydawało mi się to wręcz nieprawdopodobne, że tak niewiele potrzeba, jednak to działa – może nie zawsze i nie z taką samą mocą, ale jednak. Czekam teraz na dalsze rezultaty, bo zrozumiałam, że wbrew początkowym wątpliwościom przekonałam się, że jednak warto próbować.

Moim zdaniem autorowi udało się osiągnąć obrany na początku cel i zachęcić potencjalnego czytelnika do znalezienia w swoim życiu chwil dla uważności, a zrobił to przede wszystkim dzięki bardzo przystępnym oraz otwartym stylu przedstawienia tematyki. Traktuje medytację jako czynność, którą każdy może wprowadzić do swojej codzienności, ale nie narzuca sztywnego sposobu jej wykonywania czy osiągania poprzez nią określonego efektu. Oczywiście w swojej publikacji zawarł kilkutygodniowy program, który ma wprowadzić początkującą osobę w techniki medytacyjne oraz ukazuje przykładowe korzyści wynikające z jej praktykowania, jednak do niczego nie przekonuje na siłę i pozwala na dowolność oraz dostosowanie do własnych potrzeb czy stylu życia. Właśnie to swobodne podejście, dawanie wskazówek i otwarcie się ze strony czytelnika na często obronne podejście w związku z medytacją, są mocną stroną tej książki. Jeżeli chcecie dopiero rozpocząć praktykowanie uważności, ale nadal macie w związku z tym wątpliwości albo kiedy jeżeli już zaczęliście medytować, a jednak napotykacie na swojej drodze jakieś problemy, to ta pozycja jest zdecydowanie dla Was.

Cykl/Seria: Samo Sedno
Autor: Danny Penman
Tytuł: Mindfulness: droga do kreatywności. Twórz, rozwijaj się i znajdź swoje miejsce w pędzącym świecie
Tytuł oryginału: Mindfulness for Creativity. Adapt, create and thrive in a frantic world
Wydawnictwo: Edgard
Liczba stron: 159

Za egzemplarz "Szczęśliwszy o 10%" dziękuję Wydawnictwu Edgard :)

Podziel się

Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz