Noc Perseidów - Edyta ŚwiętekW jedną z nocy spadających gwiazd babcia zabrała trojkę swoich wnucząt, aby mogły podziwiać ten niesamowity spektakl, a przy okazji mieć szansę na spełnienie marzeń. Każde z dzieci wypowiedziało życzenie z nadzieją, że zrealizują się one, kiedy dorosną. Jak to jednak często bywa, życie okazuje się przewrotne i ma swoje plany, o czym przekonają się bohaterowie powieści. Ich najskrytsze pragnienia będą miały szansę na stanie się rzeczywistością, jednak los zaskoczy sposobem ich realizacji. Czy młodym ludziom uda się odnaleźć szczęście? Powiem Wam jedno – uważajcie, czego sobie życzycie...

„Noc Perseidów” to tak naprawdę historia o dwóch braciach, którzy różnią się od siebie jak ogień i woda. Wojtek jest starszy i już jakiś czas temu rzucił się w wir pracy. Po młodzieńczym zawodzie miłosnym przestał wierzyć w prawdziwe uczucie, został kierowcą tira i z pełną świadomością wybrał los samotnego wilka. Lubi swoje obecne życie i mimo pojawiającej się od czasu do czasu tęsknoty za drugą połówką nie zamierza niczego zmieniać. Wiadomo jednak, jak świat długi i szeroki, że przeznaczenie lubi robić psikusy w najmniej spodziewanym momencie.

Chociaż Tomek jest młodszy, to wydaje się być tym bardziej odpowiedzialnym i rodzinnym z braci. Ukończył studia prawnicze, właściwie od zawsze zna swoją dziewczynę i wiąże z nią całą swoją przyszłość. Nadchodzi w jego życiu moment, kiedy postanawia wejść na kolejny etap znajomości i w końcu oświadcza się wybrance. Wydawałoby się, że wszystko toczy się właściwym torem, kiedy młody mężczyzna zaczyna mieć coraz więcej wątpliwości, a przy tym z dnia na dzień coraz więcej myśli zaczyna poświęcać niedawno poznanej, ale intrygującej Adriannie. Ada już na pierwszy rzut oka jest przeciwieństwem Emilki, która czasami wydaje się Tomkowi zbyt prosta i skromna dla niego.

Z jednej strony książka wydaje się lekka i przyjemna, a z drugiej pokazuje prawdziwe ludzkie dramaty w bardzo realistyczny sposób. Tym, co najbardziej przeszkadzało mi podczas czytania, była jedna z bohaterek, która moim zdaniem była zbyt wyidealizowana. Rozumiem, że w pewnym stopniu taka była jej rola, ale mimo to jej postać została przejaskrawiona.

W moim odczuciu w powieści zbyt często pojawiały się sceny erotyczne, bo chociaż w wielu wypadkach były one uzasadnione, to czasami wydawały się wplecione w treść trochę na siłę. Niektóre momenty książki naprawdę poradziłyby sobie o wiele lepiej bez tego rodzaju uzupełnienia. Uprzedzam również osoby, które nie lubią wulgaryzmów w literaturze, bo tych też w tej powieści nie brakuje.

To, co moim zdaniem jest jedną z najmocniejszych stron powieści, to zakończenie. Nie będę tutaj zdradzać w jakim kierunku poprowadziła je autorka, ale przyznaję, że zaskoczyła mnie, a do tego napisała je w interesujący, zmuszający do przemyśleń sposób. Bardzo spodobało mi się to, jaki wpływ na fabułę miały Noce Perseidów, które dodały do całości odrobinę magii. Chociaż, tak jak już wspomniałam, problemy poruszane w powieści są jak najbardziej realne, to Edyta Świętek postanowiła w pewnym stopniu osłodzić tę łyżkę dziegciu.

„Noc Perseidów” spodobała mi się i pewnie jeszcze nie raz sięgnę po inne powieści autorki. Historia jest wielopłaszczyznowa i chociaż skupia się na głównych bohaterach, to czytelnik ma okazję przeczytać także o losach ich bliskich. Nie dajcie się zwieść cudownej okładce - „Noc Perseidów” nie jest jedynie romantyczną baśnią okraszoną przejściowymi problemami, ponieważ to napisana na dobrym poziomie powieść obyczajowa, która pozwoli na pewne tematy i ludzi spojrzeć z nowej perspektywy. Jeżeli lubicie książki poruszające kontrowersyjną tematykę i zawierające skomplikowane wątki uczuciowe, ale napisane w prosty i przystępny sposób, to „Noc Perseidów” powinna Wam się spodobać.

Autor: Edyta Świętek
Tytuł: Noc Perseidów
Wydawnictwo: 319
Liczba stron: Replika

Podziel się

Komentarze

2 komentarze:

 1. Szkoda że o niej wcześniej nie słyszałam, byłaby idealna na miniony weekend :-) Polecam "Prokuratora" Pauliny Świst, nie mogłam się od niego oderwać. Podobnie nie brakuje w nim scen erotycznych ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam taki plan wrzucić opinię trochę wcześniej, ale skończyłam czytać idealnie w tę noc ;)

   Dziękuję za polecankę :) Teraz taka tematyka jest na czasie ;)

   Usuń